آنچه که می‌دانیم و نمی‌‌دانیم

همهٔ ما می‌دانیم که برق را ادیسون اختراع کرد ولی‌ احتمالا هیچوقت به این فکر نکردیم که چه کسی‌ پروژه‌ها و اختراعات مهم ادیسون را از لحاظه مالی پشتیبانی‌ می‌کرده است.j p Morgan یکی‌ از بزرگترین سرمایداران آمریکایی بود که در واقع صنعت برق در این کشور با سرمایه گذاری این فرد به راه افتاد. در ساله ۱۸۸۲ برای اولین بار برق در نیویورک ۸۵ منزل مسکونی را روشن کرد و ادیسون کسی‌ بود که نیروگاه برق رسانی را طراحی کرد و با حمایت مالی مورگان سخته شد. ادیسون اعتقاد داشت که برق DC تنها شکل بی‌ خطر و قابل استفادهٔ برق هست. Tesla که در آزمایشگاه ادیسون کار میکرد، اختراع برق AC خود را به ادیسون نشان داد ولی‌ ادیسون به AC اعتقاد نداشت.در حالی‌ که Tesla کسی‌ بود اعتقاد داشت که AC روش بهتری برای انتقال برق می‌باشد. Westinghouse که برای ما فقط یک مارک لوازم خانگی است کسی‌ بود که Tesla را حمایت مالی کرد و با ادیسون به رقابت پرداخت. 

در ضمن جالب هست که بدانیم اولین بار صندلی برقی‌ برای اعدام توسط ادیسون اختراع شد که در آن زمان به اسم او لطمه زد. ادیسون در زمان حیأت خود بیش از هزار اختراع به ثبت رسند.ولی‌ برق اصلی‌ترین اختراع او بود و بیشتر از همهٔ دیگر اختراعاتش برایش وقت گذشت.

در همین زمان بود که Carnegie صنعت آهن را به دست داشت و صد‌ها کیلومتر راه آهن به سرعت شرق به غربِ آمریکا را به هم وصل کرد. شهرها با سرعت سرسام آوری بر روی آهن‌های Carnegie استوار شد.

Rockefeller سرمایه دار سومی‌ بود که با استفاده از نفت خانه‌های مردم را روشن میکرد و صنعت نفت را به دست داشت، حالا باید دنبال راه چاره‌ای می‌گشت، تا از رقبای خود عقب نماند. همزمان با ساخت اولین اتومبیل مردمی توسط ford, بنزین به وسیلهٔ Rockefeller تولید میشد. 

این ۳ تن‌، جمعاً ثروتی معادله ۱ تریلیون دلار امروزی در دست داشتند و کشور را اداره میکردند. در این دوران ۹۰ درصد مردم آمریکا در زیر خط فقر زندگی‌ میکردند، حقوق کم و شرایط کار طاقت فرسا هر روز فشار بیشتری به آنها می‌آ‌ورد. ولی‌ کن این ۳ مرد با عطش رقابت و به جلو رفتن و ساختن، همینجور قدرتمند تر می‌شدند. تا جایی‌ که در زمان انتخابات این ۳ تن‌ Mckinley رئیس جمهور وقت را خریدند. یکی‌ از کارگران ناراضی به Mckinley تیر اندازی کرد و او را کشت. و Roosvelt به ریاست جمهوری رسید. او برای اولین بار Rockefeller را به دادگاه کشاند و شرکت بزرگ او را تبدیل به ۳۰ شرکت کوچکتر کرد. و به این ترتیب به سرمایه داری به آن شکل پایان داد. Carnegie در این رقابت عقب کشیده بود و شرکت خود را به Morgan فروخت و تبدیل به ثروتمندترین فرد آمریکا شد. در اواخر عمر Carnegie بسیاری از دارائی خود را وقف ساخت کتابخانه و امور خیریه در سرتاسر آمریکا کرد. 

مورگان، شرکت ادیسون را خرید و نامش را به ژنرال الکتریک تغییر داد. و این چنین بود که بنیاد این کشور بر روی برق Morgan, آهن Carnegie و نفت Rockefeller استوار شد.

/ 1 نظر / 5 بازدید
امير خان

بنيادش بر اساس سرمايه داري شكل گرفته ولي جالبه كه با وجود فقر بيش از 90 درصد مردم چرا انقلاب سوسياليستي در امريكا رخ نداده؟ چرا مردم آمريكا سبك زندگي سرمايه داري رو بر گزيدند؟ به نظر شما چرا؟